Ксолоітцкуінтл - стародавній природний примітивний собака, змодельований еволюцією, за загальною конституцією це дуже привабливий стрункий і елегантний собака.
ПЕРЕКЛАД: Federación Canófila Mexicana, A.C. Офіційна мова (ES). Редактор: Рене Спорре-Віллес.ПОХОДЖЕННЯ: Мексика.ДАТА ОПУБЛІКУВАННЯ ОФІЦІЙНОГО ДІЙСНОГО СТАНДАРТУ: 08.10.2012.ВИКОРИСТАННЯ: Стандартний розмір: Сторожовий пес. Проміжний розмір: Сторожовий пес. Мініатюрний розмір: Собака-компаньйон.FCI-КЛАСИФІКАЦІЯ: Група 5 Шпіц і примітивні типи. Розділ 6 Примітивний тип. Без робочих випробувань.
ПРЕАМБУЛА: Ген, що зумовлює відсутність шерсті, є домінантним. Тим не менш, деякі цуценята народжуються з шерстю. Розведення безшерстих до безшерстих собак дасть найменшу кількість собак з шерстю, тому цьому типу розведення надається перевага. Доведено, що таке розведення підтримує і покращує якість породи. Для забезпечення генетичної різноманітності для розведення можуть використовуватися добре сформовані покриті ксолоїзкуїнти з відмінним типом, конформацією, стандартним забарвленням і шерстю. Схрещування між двома породами покритого ксолойтцкуінтла не дозволяється. Племінне поголів'я покритого ксолоітцкуінтла повинно бути нащадками зареєстрованих батьків, які мають щонайменше три покоління безшерстого розведення безшерстих собак. Покритий різновид повинен бути оцінений на виставках собак як чистокровна порода, щоб його можна було розводити лише з безшерстими собаками.
КОРОТКА ІСТОРИЧНА ДОВІДКА: Їхнє походження сягає глибокої давнини. М'ясо Xoloitzcuintle або Xoloitzcuintli мовою науатль, Xoloitzcuintle іспанською мовою вважалося аделікатесом в доіспанській Мексиці, його їли корінні мексиканці під час спеціальних церемоній як ритуал їхніх вірувань і вважали представником бога "Xolotl", від якого, очевидно, і походить його назва. Його завданням було супроводжувати душі померлих до їхнього вічного місця призначення. Тому собака стала рідкісною, дійшовши до точки майже повного вимирання. Мексиканський кінологічний клуб (Federación Canófila Mexicana) врятував цю аборигенну породу і з 1940 року використовує Xoloitzcuintle на своєму логотипі. Безшерстий різновид породи також відомий під назвою "perro pelón mexicano" (мексиканський безшерстий собака). Покритий різновид був відомий місцевим жителям як "іцкуінтле"
ЗАГАЛЬНИЙ ВИГЛЯД: Ксолоіцкуінтль - це стародавня природна примітивна собака, змодельована еволюцією, за загальною конформацією це дуже приваблива струнка і елегантна собака, помірна у всіх аспектах, яка виражає швидкість, гармонію і силу, не виглядаючи грубою, має чіткі обриси, добре пропорційне тіло, широкі груди, добре поставлені ребра, довгі кінцівки і хвіст. Існує два різновиди породи: безшерстий і шерстяний, обидва ідентичні за конституцією, за винятком шерсті та зубного ряду. Безшерстий різновид: Найважливішою характеристикою є повна або майже повна відсутність шерсті на тілі, з гладкою і м'якою шкірою. Особливістю є те, що зубний ряд майже завжди неповний, що пов'язано з вродженим геном безшерстості: Дуже привабливий, повністю короткошерстий собака. Шерсть повинна бути щільною, рівною і гладкою, без підшерстя. Покритий різновид повинен мати такі ж гармонійні пропорції, як і безшерстий різновид, зубний ряд повинен бути повним (42 зуби), нормально розвиненим і знаходитися в нормальному положенні.
ВАЖЛИВІ ПРОПОРЦІЇ: Тіло, виміряне від точки плеча до точки сідниці і від найвищої точки холки до землі, трохи довше, ніж висота: приблизно 10:9. Самки можуть бути трохи довшими за самців через їхню репродуктивну функцію. Череп і морда приблизно однакової довжини. У породі є три розміри, всі вони стрункі і міцні, добре мускулисті, з просторою грудною кліткою і помірним кістяком, обриси прямокутні, відстань від ліктя до землі дорівнює або трохи більша за відстань від холки до ліктя.
ПОВЕДІНКА І ТЕМПЕРАМЕНТ: Ксолоітцкуінтл - тихий і спокійний собака, життєрадісний, пильний і розумний, він може з підозрою ставитися до незнайомців, є хорошим сторожовим собакою і відмінним компаньйоном. Він ніколи не буває агресивним. Покритий різновид повинен бути рівним у всіх аспектах.
ГОЛОВА Череп: Широкий і міцний, клиноподібної форми. Зверху широкий і елегантний, звужується до морди з потиличним виступом, який не дуже добре виражений. Площини черепа і морди майже паралельні. Стопа: Невелика, але добре виражена.
ОБЛИЧЧЯ: Ніс: У собак темного забарвлення ніс повинен бути темним. Він може бути коричневим або рожевим у собак бронзового забарвлення, плямистим у плямистих собак.
Морда: якщо дивитися збоку, морда пряма, верхня і нижня щелепи квадратні і дуже сильні. Язик, як правило, рожевий, але може мати чорні відмітини, плями або мітки, що є загальною характеристикою породи. Язик завжди знаходиться всередині рота, паралізований язик, що звисає з рота, дискваліфікується.
Губи: Щільно прилягають один до одного.
Щелепи / зуби: Обидві різновиди: з сильними щелепами. Різці повинні ідеально змикатися в ножицеподібному прикусі з перекриттям верхніх різців; внутрішня поверхня верхніх різців торкається зовнішньої поверхні нижніх різців, встановлених під прямим кутом до щелепи. Допускається також рівний прикус, від краю до краю.
Безшерста різновидність: Перевага надається повному набору різців. Відсутність декількох різців, іклів, молярів, премолярів або кутніх зубів не повинна каратися, оскільки багато собак не мають глибоких коренів. Генетично відсутність шерсті тісно пов'язана з відсутністю зубів.
Покритий різновид: Повний зубний ряд (42 зуби), необхідний ножицеподібний або кліщовий прикус, нормально розвинені і нормально розташовані зуби.
Щічки: Злегка розвинені.
ОЧІ: Середнього розміру, мигдалеподібної форми, з пильним і дуже розумним виразом. Забарвлення варіюється залежно від кольору шкіри/шерсті в чорних, коричневих, горіхових, бурштинових або жовтих тонах. Перевагу надають темним кольорам, причому обидва ока повинні бути однаковими. У темних собак повіки повинні бути добре пігментовані - чорні, коричневі або сірі. Світлі або рожеві повіки допускаються у світлих собак, але не є бажаним кольором.
В обох різновидів вуха довгі, великі, виразні, дуже елегантні та тонкої текстури; вони нагадують вуха кажана. У стані бойової готовності вони повинні стояти вертикально. У бойовому положенні їхня вісь має бути під кутом 50-80 градусів від горизонталі. Обидва вуха повинні бути в однаковому положенні в стані бойової готовності. Пониклі або обрізані вуха дискваліфікуються.
Шия: В обох різновидів шия високо піднята, гладка і суха. Злегка вигнута. Пропорційно довга. Тонка, гнучка, добре мускулиста і дуже елегантна. Шкіра на шиї міцна, еластична, щільно прилягає, без росинок. У цуценят є складки, які з віком зникають.
КОРПУС: Міцно збудований.
Лінія верху: Ідеально пряма і рівна.
Спина: Коротка, сильна і міцна.
Поперек: Сильна і м'язиста.
Круп: Профіль повинен бути злегка опуклим з нахилом приблизно 40 градусів до горизонталі.
Груди: У профіль - довга і глибока, спускається до ліктів. Ребра добре поставлені, не перебільшені і не плоскі. Спереду верхня частина грудної клітки має хорошу ширину. Вершина грудини не повинна виступати. Підкресліть і живіт: Витончена лінія. Живіт мускулистий і помірно підтягнутий.
ХВІСТ: Довгий, тонкий, може мати кілька пучків шерсті, звужується від основи до кінчика у безшерстих різновидів, і повністю покритий короткою шерстю у покритих різновидів. Під час руху він піднімається вгору, ніколи не торкаючись спини. У стані спокою він повинен звисати з невеликим вигином на кінці. Іноді через низьку температуру його кладуть між ногами. Хвіст повинен майже діставати до холки. У стані спокою хвіст повинен бути продовженням крупа
ПЕРЕДНЯ ЧАСТИНА:
Плечі: Плоске, мускулисте, з хорошим кутом між лопаткою і плечовою кісткою, що забезпечує довгий, вільний і елегантний крок. Лікоть: Сильні та міцні. Вони щільно прилягають до грудей, ніколи не вивернуті назовні. Передпліччя: Передні лапи, якщо дивитися спереду, прямі і перпендикулярні до землі. П'ясткова кістка (пастерн): Тверді і майже перпендикулярні. Передні лапи: Середньої довжини (заяча лапка), пальці зігнуті дугою і близько розташовані один до одного, можуть мати короткі грубі волоски у безшерстого різновиду і бути вкритими короткою шерстю у покритого різновиду. Нігті чорні у собак темних забарвлень, світліші у бронзових або рудих собак. Кігті повинні бути підстрижені. Подушечки лап міцні і дуже стійкі до будь-якої місцевості. Міжпальцеві перетинки добре розвинені. Кігті не повинні бути присутніми на всіх чотирьох кінцівках, за винятком країн, де їх видалення заборонено законом.ЗАДНІ КІНЦІВКИ: Загальний вигляд: Задні кінцівки повинні бути сильними і добре мускулистими. Якщо дивитися ззаду, вони ідеально прямі, паралельні і ніколи не змикаються. Кут нахилу таза до верхнього кульшового суглоба, тазостегновий суглоб і скакальний суглоб повинні бути достатньо відкритими, щоб забезпечити вільні та сильні рухи ніг. Стегно: Добре мускулисте. Тазостегновий суглоб (колінний суглоб): З помірним вигином. Тазостегновий суглоб: Вкрай небажані коров'ячі ратиці. Задні ноги: Як передні.
ПОХОДКА / РУХ: Собака повинен рухатися вільно, довгим, елегантним, пружним кроком; рись швидка і плавна, з високо піднятими головою і хвостом. Задні кінцівки з вільними і сильними рухами.
ШКІРА: Безшерста різновидність: Через повну відсутність шерсті шкіра цієї породи має велике значення. Вона гладка, чутлива на дотик і здається теплішою через пряме випромінювання тепла через відсутність шерсті, проте температура тіла така ж, як і у інших собак з шерстю. Різниця з шерстистими породами, які розсіюють тепло тіла завдяки природній вентиляції, полягає в тому, що шкіра потребує більшого догляду від впливу сонця та атмосферних явищ через відсутність природного захисту. Випадкові шрами не караються. Собака потіє через лапи (подушечки лап і міжпальцеві перетинки), тому він рідко ходить в штанцях, за винятком екстремальної спеки. У нього не повинно бути явних проблем зі шкірою. Покритий різновид: Шкіра покритого різновиду гладенька і повинна бути повністю вкрита шерстю.
COAT Hair: Безшерстий різновид: Характерною рисою цієї породи є повна відсутність шерсті на тілі (безшерста або гола собака), хоча на лобі та потилиці є коротке, грубе густе волосся будь-якого кольору, яке ніколи не повинно бути довшим за 2,5 сантиметри і ніколи не повинно утворювати довгий м'який верхній вузол. На лапах і на кінці хвоста часто зустрічається груба шерсть, проте її відсутність не повинна каратися.Покритий різновид: Цей різновид має шерсть по всьому тілу. Можна очікувати, що на животі та на задніх лапах буде дуже мало шерсті. Шерсть повинна бути короткою, плоскою, бажано гладкою і без підшерстя.забарвлення: безшерстий різновид: Переважно суцільна, однорідна, темного кольору шкіра. Діапазон включає чорний, чорнувато-сірий, грифельно-сірий, темно-сірий, рудуватий, печінковий, бронзовий або русявий. Також можуть бути плями будь-якого кольору, включаючи білі відмітини.Різновид з покриттям: Перевага надається однотонним, рівномірним, темним кольорам. Асортимент включає чорний, чорнувато-сірий, шиферно-сірий, темно-сірий, червонуватий, печінковий, бронзовий або русявий. Також можуть бути плями будь-якого кольору, включаючи білі відмітини РОЗМІР: Існує три розміри для самців і самок. Стандартний різновид: Від 46 до 60 сантиметрів, допуск +2 см у собак вищої якості.Проміжний різновид: Від 36 до 45 сантиметрів.мініатюрний різновид: Від 25 до 35 сантиметрів.
ВАДИ: Будь-яке відхилення від вищевказаних пунктів слід розглядати як ваду, і серйозність, з якою слід розглядати ваду, повинна бути точно пропорційна її ступеню та її впливу на здоров'я та добробут собаки.
Примітка: