Що потрібно знати перед придбанням ксолоіцкуінтлі мініатюрного розміру?

Щоб зрозуміти чи підійде вам ця порода слід знати одну річ — ксолоітцкуінтлі мініатюрного розміру це насамперед аборигенна порода собак, з явно вираженими сторожевими якостями і з недовірою до сторонніх людей, яких вони не будуть раді бачити у себе на території. Це означає що вашим знайомим слід завоювати довіру вашого компаньона перш ніж вільно заходити у ваш дім, так щоб ксоло не обгавкав незнайомця. 


Холеричний, чуйний тип темпераменту формувався в породі тисячоліттями. І саме завдяки такому темперамену ксоло змогли вижити а в наш час  так чудово показують себе в таких видах спорту як аджиліті, дог фрісбі. ноуз ворк і навіть курсінг. Це активні собаки, однак вони не настільки непосидючі як наприклад джек рассел, бордер коллі, чи малінуа.


Ксолоітцкуінтлі легко пристосовуються до будь якого стилю життя. Їм чудово підходять виснажливі походи в гори але й повна протилежність з лежанням на канапі і бігання тільки у дворі. Шкіра ксолоітцкуінтлі має таку саму здатність загоряти на сонці як і у людей. Відповідно літом коли більше сонця голі собаки мають насичений колір, а зимою вони більш бліді. Догляд за голими собаками надзвичайно простий. Достатньо буде раз на два тижні їх мити з шампунем для голих собак. Їх можна мити рідше ніж інші породи собак так як їх шкіра не має неприємного запаху, а навпаки завжди буде пахнути кремом який ви наносите на неї. Але і без крему і купання теж можна обійтись. Ксоло майже не забруднюються.

У ксоло не має потовиділень через шкіру як у котів сфінксів, тому від них не має брудних слідів в домі, це робить життя з ними дуже комфортним. Їхня шкіра не жирна, а навпаки суха і чиста.  Ксоло не потрібно робити депіляцію чи ходити на виснажливий грумінг в салон. Вони не заростають як наприклад Китайська чубата собака. Єдиний нюанс який може виникнути це підросткові висипання на шиї, які проходять переважно по досягненню собакою 1,5 роки життя.Ксоло мають різні типи шкіри, як у людей, і за бажанням відповідно до типу шкіри можна підібрати косметику по догляду за шкірою собаки. 

Якщо ксоло проживає в холодних регіонах, голу собаку потрібно одягати відповідно до погоди. Зимою в мороз крім одягу потрібно подбати про захист лап, хвоста і вух, в чому допомагають спеціальні віск чи жирний крем які наносяться на відкриті ділянки тіла, щоб запобігти їх обмерзанню. Мова йде про високі мінусові температури. В теплих регіонах одяг і креми взагалі можуть не знадобитися. Влітку на однотонного окрасу собаку не потрібно наносити сонцезахисний крем, крім випадків коли у ксоло є білі, депігментовані участки тіла, в яких не виробляється меланін. 

Чи ладнають ксоло з дітьми і тваринами в одному домі?

Ксоло надзвичайно адаптивні і емоційно залежні від власника. Вони не є вперті і їх не потрібно довго знайомити з іншими тваринами,так аби вони не нашкодили один одному. Достатньо буде один раз пояснити собаці що для вас значать інші тварини і який у них статус в  домі. При правильному підході ксоло швидко затоваришують з ними. Хоча в них писутній в деякій мірі інстинкт полювання однак він не настільки сильний як в мисливських породід собак. Ксоло швидко звикнуть до правил в домі які будут встановлені власником, і коли в домі є кіт чи папуга навряд ше ксолос його буде переслідувати. Що до старших дітей то слід пояснити дитині що можна а чого не слід робити в спілкуванні з собакою. Ксоло не агресивна порода собак, вони швидше будуть обережні з дітьми, однак якщо дитина дуже маленька не слід залишати її на самоті з собакою, без нагляду батьків.

Про гіпоалергенність голих ксолоіцкуінтлі

Так, ксоло не мають шерсті і не линяють.  Хоча линька домашніх тварин сприяє загостренню алергії, шерсть все ж не є причиною алергії. Алергію на домашніх тварин зазвичай викликає лупа - відмерлі засохлі лусочки шкіри вашого улюбленця, які прикріплені до шерсті, тому здається, що саме шерсть викликає реакцію. Тому що з шерстью алергени швидше розносяться по домі. Однак білки в сальних і слинних залозах, і особливо у сечі також можуть викликати алергію. Голі собаки не мають шерсті, і це значно полегшує життя з ними, це факт.

Але повністю гіпоалергенних собак не буває! Не вірте міфам які розповсюджують маркетологи. Не обманюйте себе словами "наша гола собака не викличе алергії". Якщо у вас є схильність до алергії тоді краще перед покупкою нового члена сім'ї переконатися, на що у вас алергічна реакція. На лупу, чи на слюну? Якщо на лупу тоді дійсно з голими собаками буде більш комфортно, аніж з шерститими.  Однак якщо на білки в слинних і сальних залозах тоді однозначно буде вам складно жити з будь якою твариною в домі. Для цього аби знати такі нюанси достатньо пройти інгаляційний алергоскринінг в лабораторії. Тоді ви будете спокійні, знаючи наперед чи зможете насолоджуватися життям разом з вашим ксоло без соплів, кашлю чи висипань.

Історія породи

Вважається, що ксолоітцкуінтлі був першим компаньйоном людини і що це найдавніша порода собак на Землі.Батьківщиною породи є Мексика, оскільки в цій місцевості було знайдено велику кількість керамічних статуеток, і саме в цій культурі ксоло набули найбільшого поширення. Археологи зібрали та ідентифікували знайдені рештки, а також провели порівняльні тести між рештками та сучасними мексиканськими ксоло. Незвичайна назва породи походить від поєднання двох мексиканських слів - Xolotl (ацтекський бог) і Itzcuintli ("собака").

У місцевій міфології ці тварини пов'язували світ мертвих і богів. Незвичайна зовнішність, спричинена випадково зафіксованою мутацією, забезпечила індіанцям повагу до цих тварин. Вони вірили в їхню сакральність, залучали їх до своїх релігійних ритуалів і навіть приносили в жертву. Знайдено багато людських поховань з домашніми улюбленцями, завданням яких було супроводжувати господаря у світ мертвих і служити йому там. У деяких джерелах згадується, що предки сучасних індіанців їли м'ясо своїх домашніх тварин.

Також було поширене повір'я, що ксолос мав особливі цілющі властивості. Багато мексиканців відзначали, що після тісного контакту з представником цієї породи вони вилікувалися від недуг, зокрема від болю в суглобах, ревматизму і кишкових розладів. Голих собак пропонували гостям, щоб вони могли зігрітися і відчути себе здоровими.

Коли європейці прибули на землі Америки , вони захотіли позбутися релігійних ритуалів і культів, насаджуючи свої. Тоді  ксоло опинилися на межі вимирання. На них почалась смертельна охота іспанських конкістадорів.  Їм вдалося вижити тільки завдяки племенам з віддалених індійських сіл, які переховувались в джунглях разом з собаками.Це був найскладніший період в історії породи.

Тому до 1956 року вважалося, що ксоло майже вимерли. Саме в цьому році на чолі з П.Ф Райтом відбулась перша експедиція в джунглі Мексики аби знайти аборигенних собак. Вона була успішною. В диких племенах індіанців було знайдено паренадцять цінних екземплярів ксоло. І з цього моменту почалась нова, наша історія породи ксолоітцкуінтлі.Зараз їх завозять в США, країни Європи, Азію та навіть в холодний клімат  - Ісландію, Швецію, Норвегію, Фінляндію,  де вони набувають широкого розповсюдження.Новий виток розвитку цієї породи також розпочався з моментом коли до стандарту було додано ще один різновид - шерстистий ксоло в 2014 році. Раніше пуховики вибраковувались. Стандартизація породи все ще триває.Деякі забарвлення і типи шерсті заборонені для шерстяного типу ксоло, ведуться генетичні дослідження. Порода не стоїть на місці і постійно розвивається.

Вважається, що ксолоітцкуінтлі був першим компаньйоном людини і що це найдавніша порода собак на Землі.Батьківщиною породи є Мексика, оскільки в цій місцевості було знайдено велику кількість керамічних статуеток, і саме в цій культурі ксоло набули найбільшого поширення. Археологи зібрали та ідентифікували знайдені рештки, а також провели порівняльні тести між рештками та сучасними мексиканськими ксоло. Незвичайна назва породи походить від поєднання двох мексиканських слів - Xolotl (ацтекський бог) і Itzcuintli ("собака").

У місцевій міфології ці тварини пов'язували світ мертвих і богів. Незвичайна зовнішність, спричинена випадково зафіксованою мутацією, забезпечила індіанцям повагу до цих тварин.

Вони вірили в їхню сакральність, залучали їх до своїх релігійних ритуалів і навіть приносили в жертву. Знайдено багато людських поховань з домашніми улюбленцями, завданням яких було супроводжувати господаря у світ мертвих і служити йому там.

У деяких джерелах згадується, що предки сучасних індіанців їли м'ясо своїх домашніх тварин. Також було поширене повір'я, що ксолос мав особливі цілющі властивості.

Багато мексиканців відзначали, що після тісного контакту з представником цієї породи вони вилікувалися від недуг, зокрема від болю в суглобах, ревматизму і кишкових розладів.

Голих собак пропонували гостям, щоб вони могли зігрітися і відчути себе здоровими.

Коли європейці прибули на землі Америки , вони захотіли позбутися релігійних ритуалів і культів, насаджуючи свої. Тоді  ксоло опинилися на межі вимирання. На них почалась смертельна охота іспанських конкістадорів.  Їм вдалося вижити тільки завдяки племенам з віддалених індійських сіл, які переховувались в джунглях разом з собаками.

Це був найскладніший період в історії породи. Тому до 1956 року вважалося, що ксоло майже вимерли. Саме в цьому році на чолі з Райтом відбулась перша експедиція в джунглі Мексики аби знайти аборигенних собак. Вона була успішною. В диких племенах індіанців було знайдено паренадцять цінних екземплярів ксоло.

І з цього моменту почалась нова, наша історія породи ксолоітцкуінтлі.



Зараз їх завозять в США, країни Європи, Азію та навіть в холодний клімат  - Ісландію, Швецію, Норвегію, Фінляндію,  де вони набувають широкого розповсюдження. Новий виток розвитку цієї породи також розпочався з моментом коли до стандарту було додано ще один різновид - шерстистий ксоло в 2007 році. Раніше пуховики вибраковувались.

Стандартизація породи все ще триває.

Деякі забарвлення і типи шерсті заборонені для шерстяного типу ксоло, ведуться генетичні дослідження.Порода не стоїть на місці і постійно розвивається.

СТАНДАРТ ПОРОДИ FCI №234

Чим відрізняється Ксоло від свого ближнього сусіда Китайської Чубатої і рідного брата Перуанця?

Всі перелічені вище голі породи собак є споріднені генетично, про що свідчить наявність гену FOXI3, але різні візуально.

Я задалась питанням чому Ксоло і Перуанець аборигенні собаки, а КЧС декоративна порода?

І тут на допомогу мені прийшла історія котра розділила одну групу голих собак на породи. Виявляється КЧС почали активно селекціонувати ще на початку 19 ст., а Ксоло і Перуанці були відокремленні від всього світу територіально і на той момент вже були майже винищенні іспанськіми конкістадорами. Коли саме з території Мексики частина голих собак пересилилась до Перу не відомо, але таким чином в ізоляції гір виникла Перуанська собака який по форматі і статурі більше нагадує борзих, підтянута, з легшим костяком ніж у ксоло і більш квадратним форматом тіла.

Коли спохватились відновлювати породи ксоло і перуанців в 20 столітті виявилось що всього їх залишилось паринадцять собак. Ксоло, знайшли під час експедиції у індіанців в джунглях, вони і дали початок племінній роботі.

Зараз кожна племінна собака записана в спеціальну базу даних, а перуанські собаки взагалі заборонені для вивозу з країни. Ксоло і Перуанці за останні 5 тис років майже не змінились, додалась тільки селекція по розмірах. А от КЧХ зараз дещо інакші. У них інакша структура шерсті, і є поняття різного ступеня зарослості собаки. КЧС депілюють а їхня довга шерсть потребує догляду і грумінгу. За ксоло і перуанцями догляд скромніший, такого типу грумінг не потрібний, вони не заростають взагалі. Які народились такі і заишаються все життя -  голі. Сьогодні ці породи собак йдуть трьома різними шляхами. Але надалі перехожі можуть їх плутати.

Міфи про породу

1. Голі собаки не можуть жити в холодному Європейському кліматі

Цей міф привів до жахливих наслідків в Німеччині і Австрії, де заборонили селекцію голих собак. Насправді в 21 столітті існує безліч брендів одягу для собак. Для ксоло ідеально підходять теплі зимові комбінезони з бафами, і прикритими лапами. А також чудово себе зарекомендували флісові демісезонні комбінезони. Якщо ксоло одягати зимою, то вони не відчують жодного дискомфорту від холоду. Не слід забувати що люди теж без шерсті, але ж ми одягаємось і не мерзнемо.

2. За відсутності повної формули зубів у голих ксоло потрібно перемелювати їжу.

Ксолоіцкуінтлі за тисячоліття свого існування навчились справлятись навіть з масивними кістками, суглобами. Не рекомендовано їм змелювати їжу, це абсолютно ніяк не вплине на травлення. 

3. Ксоло багато гавкають. Вони дуже шумні.

Ксоло ніколи не буде гавкати без причини. Якщо на територію зайде незнайомець, то звісно собака подасть сигнал. Вони дуже чуйні, тому що насамперед це сторожові собаки.

4. Дуже складно доглядати за шкірою.

Зовсім навпаки догляд за шкірою голих собак мінімальний. Це буде займати 2 години на місяць у вигляді миття з шампунем. Ксоло економлять час який йде на складний грумінг і вичісування шерсті в інших порід собак.

5. Ксоло потрібно одягати в домі в піжами.

Цього не слід робити інакше можна порушити терморегуляцію тварини. Температура в домі від + 18 - + 25 їх не потрібно за такої температури одягати.

6. У них вища температура тіла ніж у інших порід собак.

Температура тіла у ксоло абсолютно така сама як у інших собак. Однак зовні вони здаються гарячими тому що не має термоізоляції шерсті, яка втримує температуру тіла, таким чином вони віддають теплову енергію в навколишнє середовище, тому нам здається що вони гарячіші за інших собак. 

7. Вага міні ксоло має бути від 1.5 кг до 2 кг.

Найбільше поширених міфів  про ксоло міні саме навколо ваги і зросту. Занадто маленький зріст( нижче 25 см і вага 1.5 - 2 кг) в породному розведенні рахується патологічним винятком у ксоло і вибраковується. Це дефект а не норма.

Ксоло мініатюра мають мати від 25 см-36 см зросту і вагу від 3кг до 8 кг.Золотою серединою для мініатюри рахується зріст 30-33 см і вага 5-6 кг.

8. Ксоло гіпоалергенна порода собак

Шерсть собак не являється алергеном. Алергію викликає зазвичай лупа - відмерлі засохлі лусочки шкіри вашого улюбленця, які прикріплені до шерсті, тому здається, що саме шерсть викликає реакцію.А також алергію викликають білки в сальних і слинних залозах, і особливо у сечі тварин. Голі собаки не мають шерсті, і це значно полегшує життя з ними, це факт. Але повністю гіпоалергенних собак не буває!

9. Від пари двох мініатюр народжуються тільки мініатюри.

А тут я вас здивую. Від пари двох мініатюр можуть народитися як і міні так і середні ксоло. Це пов'язано з тим що довгий час не було поділу на розміри, а ще було дуже маленьке племінне поголів'я ксоло у світі, тому поєднували собак з різних ростових категорій. Таким чином зараз ми можемо отримати різних за ростом цуценят в потомстві навіть від пари двох дуже маленьких собак. 

10. Їх не потрібно обробляти від ектопаразитів оскільки у них немає шерсті.

Те що у ксоло немає шерсті не означає що їх не може вкусити кліщ чи боха. Так можливо ви швидше побачити на тілі собаки іксодового кліща і встигнете забрати до моменту укусу, але навіщо ризикувати. На сьогоднішній день є багато ефективних засобів у вигляді таблеток від паразитів. 

Міфи про породу

Цей міф привів до жахливих наслідків в Німеччині і Австрії, де заборонили селекцію голих собак. Насправді в 21 столітті існує безліч брендів одягу для собак. Для ксоло ідеально підходять теплі зимові комбінезони з бафами, і прикритими лапами. А також чудово себе зарекомендували флісові демісезонні комбінезони. Якщо ксоло одягати зимою, то вони не відчують жодного дискомфорту від холоду. Не слід забувати що люди теж без шерсті, але ж ми одягаємось і не мерзнемо.

Ксолоіцкуінтлі за тисячоліття свого існування навчились справлятись навіть з масивними кістками, суглобами. Не рекомендовано їм змелювати їжу, це абсолютно ніяк не вплине на травлення. 

Ксоло ніколи не буде гавкати без причини. Якщо на територію зайде незнайомець, то звісно собака подасть сигнал. Вони дуже чуйні, тому що насамперед це сторожові собаки.

1. Голі собаки не можуть жити в холодному Європейському кліматі

Цей міф привів до жахливих наслідків в Німеччині і Австрії, де заборонили селекцію голих собак. Насправді в 21 столітті існує безліч брендів одягу для собак. Для ксоло ідеально підходять теплі зимові комбінезони з бафами, і прикритими лапами. А також чудово себе зарекомендували флісові демісезонні комбінезони. Якщо ксоло одягати зимою, то вони не відчують жодного дискомфорту від холоду. Не слід забувати що люди теж без шерсті, але ж ми одягаємось і не мерзнемо.

2. За відсутності повної формули зубів у голих ксоло потрібно перемелювати їжу.

Ксолоіцкуінтлі за тисячоліття свого існування навчились справлятись навіть з масивними кістками, суглобами. Не рекомендовано їм змелювати їжу, це абсолютно ніяк не вплине на травлення. 

3. Ксоло багато гавкають. Вони дуже шумні.

Ксоло ніколи не буде гавкати без причини. Якщо на територію зайде незнайомець, то звісно собака подасть сигнал. Вони дуже чуйні, тому що насамперед це сторожові собаки.

4. Дуже складно доглядати за шкірою.

Зовсім навпаки догляд за шкірою голих собак мінімальний. Це буде займати 2 години на місяць у вигляді миття з шампунем. Ксоло економлять час який йде на складний грумінг і вичісування шерсті в інших порід собак.

5. Ксоло потрібно одягати в домі в піжами.

Цього не слід робити інакше можна порушити терморегуляцію тварини. Температура в домі від + 18 - + 25 їх не потрібно за такої температури одягати.

6. У них вища температура тіла ніж у інших порід собак.

Температура тіла у ксоло абсолютно така сама як у інших собак. Однак зовні вони здаються гарячими тому що не має термоізоляції шерсті, яка втримує температуру тіла, таким чином вони віддають теплову енергію в навколишнє середовище, тому нам здається що вони гарячіші за інших собак. 

7. Вага міні ксоло має бути від 1.5 кг до 2 кг.

Найбільше поширених міфів  про ксоло міні саме навколо ваги і зросту. Занадто маленький зріст( нижче 25 см і вага 1.5 - 2 кг) в породному розведенні рахується патологічним винятком у ксоло і вибраковується. Це дефект а не норма.

Ксоло мініатюра мають мати від 25 см-36 см зросту і вагу від 3кг до 8 кг.Золотою серединою для мініатюри рахується зріст 30-33 см і вага 5-6 кг.

8. Ксоло гіпоалергенна порода собак

Шерсть собак не являється алергеном. Алергію викликає зазвичай лупа - відмерлі засохлі лусочки шкіри вашого улюбленця, які прикріплені до шерсті, тому здається, що саме шерсть викликає реакцію.А також алергію викликають білки в сальних і слинних залозах, і особливо у сечі тварин. Голі собаки не мають шерсті, і це значно полегшує життя з ними, це факт. Але повністю гіпоалергенних собак не буває!

9. Від пари двох мініатюр народжуються тільки мініатюри.

А тут я вас здивую. Від пари двох мініатюр можуть народитися як і міні так і середні ксоло. Це пов'язано з тим що довгий час не було поділу на розміри, а ще було дуже маленьке племінне поголів'я ксоло у світі, тому поєднували собак з різних ростових категорій. Таким чином зараз ми можемо отримати різних за ростом цуценят в потомстві навіть від пари двох дуже маленьких собак. 

10. Їх не потрібно обробляти від ектопаразитів оскільки у них немає шерсті.

Те що у ксоло немає шерсті не означає що їх не може вкусити кліщ чи боха. Так можливо ви швидше побачити на тілі собаки іксодового кліща і встигнете забрати до моменту укусу, але навіщо ризикувати. На сьогоднішній день є багато ефективних засобів у вигляді таблеток від паразитів. 

Про пухових ксоло, чому вони не можуть бути недооціненими ?

Не секрет що Ксолоітцкуінтлі - порода в двох варіантах і від пари голих собак народжуються цуценята і голі і в шерсті.

Довгий час існувало невірне твердження що цуценят з шерстью які народжуються в кожному приплоді, потрібно вибраковувати. Звідти і суперечлива,застаріла назва породи "мексиканська ГОЛА собака", де ні слова не згадується про варіант в шерсті.Але після того, як у 2014 році було доведено, що пухові ксоло невід'ємна частина породи, а також що вони здатні покращувати її, і повинні використовуватись в племінній роботі. Міжнародна Кінологічна Федерація визнала варіацію з волосяним покровом такою, що відповідає стандарту FCI 234 і породі було повернено її історичну назву — "ксолоіцкуінтлі". Відтоді пухові ксоло можуть брати участь у виставках і розведенні. Вони абсолютно не відрізняються від голих ксоло окрім шерсті і повної формули зубів. Недарма древні Ацтеки вірили, що бог Ксолотль насамперед покровитель БЛИЗНЮКІВ (мається на увазі голих і пухових ксоло) і потім вже провідник душ померлих в загробний світ. 

Їхня шерсть може бути різною за структурою, через те що є прогалини в селекції по типу волосяного покрову. В ідеалі вважається що шерсть повинна бути гладкою, без підшерстка і запаху собаки. Що до окрасів то найбажаніший колір звісно чорний.  Однак допустимі і бронзові, червоні, сірі і з білими вкрапленнями.На тему дискваліфіцуючих окрасів таких як тигровий, чорно - підпалий, бронзово-підпалий, агуті ,повністю білий -  дотепер ведуться дискусії серед заводчиків чи доцільно таке вибраковування. 

Пухові ксоло це прекрасні компаньйони, це повноцінні породні ксолоітцкуінтлі, з темпераментом і будовою тіла як у голих представників ксоло.В 21 столітті  прийшов час коли все стало на свої місця і порода почала розвиватись в правильному руслі. Пухові ксоло не можуть бути недооцінені в селекції, рівно так само як і компаньйони в люблячих сім'ях.

Окраси голих ксолоіцкуінтлі.

Собаки без шерсті загоряють на сонці. Таким чином змінюють відтінок  свого окрасу пару раз на рік, залежно від інтенсивності перебування на сонці.Що о основних дозволених стандартом проди окрасів вони наступні: це може бути від чорного, сірого, навіть з голубим відливом, бронзовий, червоний,мідний або з чіткими білими вкрапленнями. Дискваліфікуючі окраси (не дозволені для селекції) - тигровий, мерле, чорно - підпалий і бронзово-підпалий, агуті( у пухових ксоло ) а також повністю білі собаки, а також ксоло у яких більше аніж 30% білого забарвлення на тілі.

Знайди свою другу половинку
Якщо ви впевнені, що порода ксоло вам підходить, заповніть анкету майбутнього власника.
заповніть анкету
Sine Metu

Sine Metu - монопородний розплідник ксолоітцкуінтлі мініатюрного розміру в Україні. Про розведення ксоло знаємо все і трохи більше.В селекційній діяльності нашого розплідника ми обираємо тільки кращі кровні лінії ксоло у світі.Наші випускники живуть більше ніж 10 країнах Європи в США і Канаді. Всі наші племінні собаки перевірені на генетичні захворювання, і мають відмінне здоров'я.